CAN'Lİ CÜMLELER

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

CAN'Lİ CÜMLELER

Mesaj  Admin Bir Paz Nis. 05, 2009 10:40 pm

Can ( - e bilmek , - a bilmek ) ( Ken )

Normal bir isim cümlesinin yapısınız biliyoruz.. Özne+ yardımcı fiil + isim.

Can konusu ise fiil cümlesidir yani cmlede fiil kullanılır.Çünkü can 'li cümleler yeteneklerinizi,yapabildiğiniz,becerebildiğiniz şeyleri anlatmanız içindir...ve yapabiliyorum,yüzebiliyorum gibi -e bilmek ile kullanılan işleri anlatır.Can'li cümlenin yapısı ise şöyledir:

Özne + can + fiil

Gördüğnüz gibi isim cümlesinde ki yardımcı fiilin yerini "can ", ismin yerii ise fiil almıştır.

I can swim ----------> Ben yüze bilirim.

Can'li cümle çok basit gördüğünüz gibi ne yardımcı fiil var ne başka bir şey

Diğer zamirlerle kullanıldıüğğındada durum aynıdır.

For examples:

They can fly --------> Onlar uça bilir. ( but only in dreams )

He can speak english.------> O ingilizce konuşa bilir.

(yukarıdaki cümlede de gördüğünz gibi özneden sonra kesinlikle can geliyor.Can dan sonrada kesinlikle fiil...ekleyeceğiniz diğer kelimeler daha sonra gelir : english i eklediğimiz gibi.. )

--------------------------------------------------------------------------------

Olumsuzu

Özne + can +not + fiil

İsim cümlesindede sadece yardımcı fiilden sonra " not " ekini getirince olumsuz oluyodu..Bundada aynısı." can " dan sonra " not " getirirseniz olumsuz cümle olmuş oluyo.Ve yapmayı beceremediğiniz şeyleri anlatıyo.

For examples:

We can not run so fast. -----> Biz çok hızlı koşa mayız. ( vi can not ( ya da kısaltılarak can't -kent- diye okunabilir.) ran so fest )

--------------------------------------------------------------------------------

Soru Cümlesi

Bir cümleyi soru cümlesine çevirirken yardımcı fiili başa alıyoduk sadece.Bu cümlelerdede yardımcı fiil yerine can olduğuna göre sadece can i başa alarak soru cümlesi yapmış oluyoruz.

For examples:

Can you eat a bone ? ----> Sen bir kemik yiye bilir misin?

__ No.İ can not.Because im not a dog ---> Hayır.Yİyemem.Çünkü ben bir köpek değilim.

Eğer soru edatı kullanmak istiyorsak oda cümlenin en başına geliyodu daha öncede söylediğim gibi.

Where can u swim? -----> Sen nerede yüze bilirsin?

__I can swim in a small pool. ----> Ben küçük bir havuz da yüze bilirim.

( Renklerinden anlıyacaksınız ama yinede söyleyeyim "in" kelimesi -de,-da ekleridir...Havuzda derken havuz kelimesinden önce getirilir..Türkçede normalde havuzda derken "de" kelimenin sonundadır .İnilizcede bu ek kelimenin başına gelir ve " in pool " (havuzda) diye kullanılır...Bu -de ,-da ekinin faklı şekilleride var onlarıda daha sonra inş. )
I can swim. (Yüzebilirim.)
I cannot (can’t) speak German (Almanca konuşamam.)
Can you fly? (Uçabilir misin?)
Yes, I can. / No, I can’t. (Evet. / Hayır.)
What can I do for you? (Senin için ne yapabilirim?)
I can’t fly a plane. (Ben uçak uçuramam.)
They can finish the game on time. (Onlar oyunu zamanında tamamlayabilirler.)
Can she drive a car? (O araba sürebilir mi?)
He can speak Chinese. (Çince konuşabilir.)
Tom can speak French fluently. ( Tom akıcı Fransızca konuşabilir.)
He can type very fast. (Çok süratli daktilo yazabilir.)
I can’t play soccer

I can swim.(ben iyi yüzerim.)
My mother can cook well(benim annem iyi yemek pişirir.)
I can't ride a bike(ben bisiklete binemem.)
Can you play the piano?(sen piyano çalabilirmisin?)
-Yes,I can.
-No,I can't.
eğer soru "you" şeklinde bana sorulmuşsa cevapta "I" kullanırım.Soruda kimin sorulduğuna dikkat ediniz ve ona göre cevap veriniz.

Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör http://moral.forumr.biz

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics