ASLAN, KURT vE TİLKİ

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

KURT İLE TİLKİ

Mesaj  Admin Bir Paz Şub. 27, 2011 8:26 am

Masalımız;
Ormanın birinde bir tilki yaşarmış. Kurtlardan biriyle iyi arkadaşmış. Ama arkadaşının yediği koyunları gördükçe kendi kendine hayıflanırmış. Bir gün kurt’a şöyle demiş: “ Ben ne kadar çok tehlikeye giriyorum. Cılız bir tavuk, kart bir horoz için evlerin yakınlarına kadar sokulmak zorunda kalıyorum. Bunlardan başka yiyecek bulamıyorum. Sen işini uzakta hallediyorsun. Karnını da tıka basa doyurabiliyorsun. Ne olur bana kurt olmayı öğretir misin? Eğer kurt olmayı öğrenebilirsem senin gibi besili koyunlar yiyebilirim. Keyfime de diyecek olmaz.” Kurt; “peki” demiş. “bir kardeşim ölmüştü öncelikle onun postunu alıp senin üzerine giydirmemiz lazım. Sonra da bu işin inceliklerini anlatacağım sana. Sürüden köpekleri nasıl uzaklaştırdığımı, sürüye nasıl gizlice yaklaştığımı anlatacağım.” Tilki arkadaşının sözlerini dikkatlice dinlemiş. Kurt postunu giyerek gerçek bir kurt gibi davranmaya başlamış. Bir gün sonra kurt postu giyinmiş tilki bir koyun sürüsü görmüş. Anında sürüye saldırmış. Etrafa dehşet saçmış. Sürü bir birine karışmış. Köpek, çoban, koyunlar… Hepsi kaçışmaya başlamışlar. Tilkiye sadece bir kuzu bırakmışlar. Tilki kuzunun üzerine atlamış. Tam yiyecekken uzaktan bir horoz sesi duymuş. Kafasını kaldırıp sesin geldiği yöne bakmış. Kuzuyu bırakmış. Tüm öğrendiklerini unutup, sırtındaki postu atmış, horoza koşmuş.

Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör http://moral.forumr.biz

ASLAN, KURT vE TİLKİ

Mesaj  Admin Bir Paz Şub. 27, 2011 8:23 am

Arslan, Kurt ve Tilki

Bir gün ormanlar kralı arslan hastalanmış. Bütün hayvanlar birer birer gelip arslanın hatırını sormuşlar. Kurt bu fırsatı kaçırır mı? Hemen arslanın yanına koşup tilkiyi kötülemeye başlamış : - Sen hepimizin kralısın. Oysa tilkinin sana saygısı bile yok. Gelip hatırını bile sormadı. Bu sırada tilki de kapıdan kurdun dediklerini işitmiş. Arslan tilkiyi görünce çok kızmış. Öyle bir kükremiş ki yer gök titremiş. Ama kurnaz tilki hemen arslana dil dökmeye başlamış: - Sevgili kralım. Hepsi sana hatır sormaya gelmiş ama bir tanesi de seni iyileştirmeye çalışmış mı? Ben gelmedim. Çünkü kapı kapı dolaşıp derdine çare arıyordum. Bunu duyan arslanın gözleri parlamış: - Peki çare buldun mu? diye sormuş. Kurnaz tilki gülmüş: - Çare, bir kurdu diri diri yüzüp postuna bürünmekmiş. Doktor öyle söylüyor. Arslan bunu duyar da hiç durur mu? Hemen kurdun derisini yüzmüş, postuna sarınmış. Tilki kurdun başına giderek "Başkalarına tuzak kurmaya kalkan, o tuzağa kendi düşer" demiş.

Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör http://moral.forumr.biz

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön